Vyhledávání

rozšířené vyhledávání ...

Mobilní aplikace

logo mobilní aplikace

Sledujte informace z našeho webu na svých chytrých telefonech. Využívejte naši novou mobilní aplikaci – V OBRAZE.

Volně ke stažení:

google-play-downloadapp-store-download

Rozpočet

Rozpočet

Obec Neplachovice, v souladu s ustanovením § 3 odst. 4, § 11 odst. 4, § 17 odst. 8 zákona č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů, v platném znění, zveřejňuje na svých internetových stránkách schválený rozpočet Obce Neplachovice a jeho schválené změny v průběhu roku, schválený střednědobý výhled rozpočtu Obce Neplachovice, schválený závěrečný účet Obce Neplachovice. Uvedené dokumenty najdete obecni-urad/uredni-deska/ - Hospodaření obce, rozpočet a rozpočtová opatření

Do  listinné podoby těchto dokumentů můžete nahlédnout v úředních hodinách na Obecním úřadu Neplachovice

Strategický plán rozvoje 2016 - 2025

plan

Zpravodaj obce

zpravodaj

Kalendář

Po Út St Čt So Ne
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Mikroregion Opavsko Severozápad

      

Mikroregion Opavsko Severozápad

Dokumenty k finančnímu hospodaření Mikroregionu Opavsko severozápad

V souladu se zákonem č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů, ve znění pozdějších předpisů, zveřejňuje Mikroregion Opavsko severozápad na elektronické desce, www.opavsko-severozapad.cz, vybrané dokumenty k finančnímu hospodaření Mikroregionu Opavsko severozápad. V listinné podobě lze nahlédnout v sídle DSO, tj. Úvalno č.p. 58, na podatelně. Jedná se o střednědobý výhled rozpočtu, rozpočet, závěrečný účet, rozpočtová opatření a pravidla rozpočtového provizoria.

Projekty

Strategické plánování...leták EUD

Interaktivní mapa

Interaktivní mapa Neplachovice

Návštěvnost

Návštěvnost:

ONLINE: 1
DNES: 133
TÝDEN: 352
CELKEM: 774544

Fotogalerie

Náhodný výběr z galerie

Náhodný výběr z galerie

Navigace

Výběr jazyka

  • cz
  • en
  • de
  • pl

Obsah

Zprávy

první předchozí
ze 9
poslední

Oznámení o provádění pravidelných odečtů vodoměrů

V termínu 12. - 18. 11. v Neplachovicích
a v termínu 19. a 20. 11. v Zadcích
budou prováděny pravidelné opisy vodoměrů, vzhledem k situaci bez osobního kontaktu pracovníkem Vodotech, spol. s r. o. panem Hrbáčem Hynkem. Žádáme, aby jste v tomto období nahlásili stav svého vodoměru na tel. číslo: 604 340 036 nebo e-mailem : hrbac.hynek@seznam.cz. V případě nejasností volejte na obec: 724 184 391.
celý text

ostatní | 30. 10. 2020 | Autor:

Zprávy z farnosti

- Obřady k Památce zesnulých se budou konat na hřbitově v Neplachovicích v neděli 1. listopadu od 15.00 hodin s dodržením všech platných nařízení.
- Posvěcení nového kříže „Nad Pavlíkem“ se bude konat v neděli 8. listopadu od 15.00 hodin. Děkujeme všem, kteří se o obnovu přičinili.
- Mše svatá k 145. výročí posvěcení kostela sv. Jana Křtitele se bude konat v neděli 22. listopadu od 8.00 hodin. Otec Luboš
celý text

ostatní | 30. 10. 2020 | Autor:

Sběr vysloužilého elektrozařízení

Sbíráme vše, co dosloužilo a má zdroj elektřiny ze sítě nebo z baterií. Pouze kompletní ledničky, mrazničky, pračky, myčky, elektrické trouby, kuchyňské a hobby přístroje, televizory, monitory, počítače, mikrovlnky, elektrické sekačky. Nebudeme odebírat elektrické bojlery a olejové radiátory.
Sběr vysloužilého elektrozařízení se uskuteční ve středu 4. a v pátek 6. listopadu vždy v době od 15 do 17 hodin před hasičskou zbrojnicí v Neplachovicích.
Při dovozu dbejte platných nařízení. Pokud nemůžete sami spotřebiče doručit, informujte p. Jiřího Čecha (tel. 725 438 781) nebo p. Jana Malchárka (737 363 271).
Jiří Čech, starosta SDH
celý text

ostatní | 30. 10. 2020 | Autor:

BIO odpad - UZAVŘEN

Z důvodu nových nařízení vlády bude odběr bio odpadu dočasně UZAVŘEN. celý text

ostatní | 21. 10. 2020 | Autor:

Upozornění k vítání občánků

Rodiče dětí narozených od července 2019, kteří chtějí slavnostně přivítat své děti do řad občanů naší obce, přihlaste se prosím na obecním úřadu telefonicky na čísle 724 184 391, nebo emailem na podatelna@neplachovice.cz.
Vítání nových občánků proběhne koncem měsíce září nebo v průběhu října 2020. Bližší termín bude sdělen v závislosti na aktuální situaci.
celý text

ostatní | 1. 9. 2020 | Autor:

Upozornění pro jubilanty

Vážení a milí jubilanti,
v minulém čísle zpravodaje jsem psala, že se společně sejdeme v měsíci září. Po pečlivém zvážení a poradě s kolegy a s ohledem na stále nejistou situaci ve vývoji epidemie jsme se rozhodli pro jiný krok.
V úterý 22. září vás navštívíme přímo ve vašem domě, abychom vám předali přání a malý dárek osobně.
Věřím, že všichni chápete současnou situaci. I když nás to moc mrzí, nechceme vás zbytečně vystavovat nějakým rizikům. Věříme ale, že se situace uklidní a my se co nejdříve sejdeme při další příležitosti.
A koho navštívíme? Vás všechny, kteří v letošním roce oslavili nebo ještě oslaví své 70., 75., 80., 85. a 90. narozeniny a také ty, kteří již mají více než 90 let, ti jsou oslavováni každoročně.
Ještě jednou se moc omlouvám za změnu a těším se na krátké setkání s vámi.
Dana Schreierová
celý text

ostatní | 1. 9. 2020 | Autor:

Dodržování dopravního značení

Vážení občané, stále se množí stížnosti na tzv. „piráty“ silnic, kteří v naší obci nerespektují dopravní značení a nedodržují rychlost jízdy, případně vjíždějí do zákazu vjezdu.
V obci je rozmístěno mnoho dopravních značek a naším úsilím je toto optimalizovat, bohužel se nám to zatím nedaří.
Žádám vás o respektování značek a dodržování rychlosti v obci! Také upozorňuji ty, kteří neustále využívají uličku na Černém chodníku k obecnímu úřadu jako průjezdnou, aby toho okamžitě zanechali. Pokud bude situace stále neúnosná, přistoupíme opět k umístění zábrany, aby zde nemohly automobily projíždět. Jde hlavně o bezpečnost dětí, které si často hrají na návsi a bezohlední řidiči vyjíždějí velkou rychlostí z uličky a hrozí nenadálý střet s dalšími účastníky. Zřejmě právě proto bylo v minulosti přistoupeno k umístění dopravní značky zákaz vjezdu.
Znovu tedy apeluji hlavně na ty, co bydlí v nejbližším okolí, aby si zde nekrátili cestu.
Další věc, která souvisí s bezpečností na našich komunikacích, jsou výhledy v jednotlivých křižovatkách. Protože hlavně na sídlišti máme uspořádání křižovatek pravoúhlé, je výhled přes vysoké a husté ploty velmi obtížný. Dále je problém s výhledem, pokud do křižovatky zasahují větve stromů, keře či květiny. Prosím všechny obyvatele „rohových“ domů, aby se podívali, zda právě jejich strom, keř, růže nebo betonový plot nevadí ve výhledu a případně učinili nápravu pro větší bezpečnost dopravy.
Děkuji vám za pochopení a respektování dalších účastníků provozu.
Dana Schreierová
celý text

ostatní | 1. 9. 2020 | Autor:

Dění v naší obci

Jak jste si přečetli v minulém vydání zpravodaje v článku předsedkyně finančního výboru Ing. Mariky Moslerové, je a bude tento rok velmi náročný v rámci financí. Pokud sledujete dění kolem státního rozpočtu a plánovaného schodku, tak víte, že tato situace není pro nikoho příjemná. I přes tyto všechny problémy se snažíme existovat a pokračovat hlavně v rozpracovaných akcích. Ty ostatní méně důležité jsme zatím pozastavili a v letošním roce je nebudeme realizovat.

Nyní tedy pracujeme na získání stavebního povolení na rekonstrukci ulice Černý chodník, ale komplikuje nám to dlouhodobé onemocnění kompetentního pracovníka Magistrátu města Opavy. V těchto dnech jsme však získali stavební dokumentaci, díky ní můžeme zahájit výběrové řízení na dodavatele stavby a tím zjistíme reálný finanční náklad v rámci tohoto projektu. Poté opět posoudíme jak ve finančním výboru, tak v zastupitelstvu možnost financování akce v letošním roce a pokud to bude jenom trochu možné, uskutečníme realizaci, jakmile bude stavební povolení vydáno.
Prosím tedy občany bydlící na této komunikaci, aby ještě chvíli vydrželi. Je nám jasné, že to není příjemné, ale bez stavebního povolení to nejde a bez patřičného množství finančních prostředků taky ne. Můžu však všechny ujistit, že jsme práci na tomto projektu nikdy nepřerušili a snažili jsme se stále popohánět projektanty i další orgány. Bohužel není v našich silách mnohdy posunovat projekty tak, jak bychom chtěli.

Dalším projektem, který nyní intenzivně řešíme, je přesun mateřské školy do školy základní. Naši pravidelní čtenáři a občané, kteří se o dění v obci zajímají, vědí, že tento projekt už řešíme téměř deset let. Ještě minulé vedení připravilo projekt umístění mateřské školy nad pavilonem E – dílnami. My jsme pak vymysleli přesun do pavilonu B – do přízemí a malou přístavbou za tělocvičnou vytvořit vstup do školky a v poschodí pak vytvořit jednu třídu. Na tomto projektu jsme pracovali mnoho let, jak jsem uvedla. V minulém roce došlo k aktualizaci projektu z důvodu nových hygienických pravidel a nutnosti rekuperace vzduchu. Koncem února letošního roku jsme podali žádost o dotaci z Ministerstva financí. Od podání žádosti jsme provedli i výběr stavební firmy pro realizaci. Bohužel jsme zjistili, že projekt nemůžeme uskutečnit, protože od 1. 1. 2020 platí novela školského zákona, který řeší změnu financování školství a díky tomu nám ve škole třídy nebudou přebývat, ale chybět, tudíž není možné školku do školy integrovat. Zastupitelstvo se sešlo na několika pracovních jednáních a společně s projektanty se připravovaly různé varianty řešení pro případ, že bychom dotaci obdrželi, abychom co nejlépe finance proinvestovali a nejméně zasáhli do dění školy. Bohužel nejlepší a nejjednodušší se jevilo řešení postavit školku úplně novou mimo stávající budovu. Ve složité koronavirové době jsme se koncem května dozvěděli zprávu, že naší žádosti bylo vyhověno a my máme slíbeno téměř 12 mil. Kč. Na jedné straně to byla radost, na druhé straně zděšení, protože jsme věděli, že bude těžké rozhodnout, jak se situací naložit, zda se peněz vzdát a tím pádem naši strategii s přesunem školky do blízkosti školy „odpískat“, nebo zabojovat. Protože se nevzdáváme rádi a lehce, vydali jsme se ve složení Ing. K. Baran, Ing. M. Moslerová a D. Schreierová do Prahy na Ministerstvo financí, abychom si vyjasnili situaci a zjistili, jaké máme možnosti. Setkali jsme se s velmi milou paní úřednicí, která má tyto finanční prostředky na starost. Vyjasnili jsme si vše, co bylo potřeba. Z jednání vyplynulo jasně, že si klidně můžeme postavit školku novou na „zelené“ louce, ale finanční prostředky musí být vyčerpány do 7. 12. 2020. Co to znamená? Znamená to vynaložení obrovského úsilí pro to, abychom uspěli. Začínáme od nuly na zelené louce, musíme zajistit projektanta, zpracovat projektovou dokumentaci, zajistit stavební povolení, vysoutěžit stavební firmu, provést realizaci. To při našem původním propočtu by bylo realizovatelné tak do roku, přesto jsme se na tuto cestu vydali a věříme, že se nám vše podaří, jak má. Projektu se ujal Ing. Kamil Kořistka, se kterým máme dlouhodobou smlouvu, a tím jsme ušetřili nějaký čas. Jakmile budeme mít projektovou dokumentaci, bude vyhlášeno výběrové řízení na firmu, která se může připravovat a po vydání stavebního povolení může nastoupit k realizaci. V rámci jednání zastupitelstva jsme se dohodli, že nejrychlejší variantou v rámci výstavby bude tzv. modulový systém. Nyní nám tedy držte palce, abychom to zvládli a peníze vyčerpali. O postupu budeme informovat.

Třetím rozpracovaným projektem, který se blíží k závěru, je celková rekonstrukce podlahy a obložení v tělocvičně školy. Tato akce by měla být hotova do konce prázdnin, budu vás o tom podrobně informovat v dalším zpravodaji.
A čtvrtý důležitý trvající projekt je práce na hasičské zbrojnici v Zadcích. Pokročily práce na garáži. Byly vsazeny nové boční dveře a okno a proveden nový strop. Průběžně se pracuje na zateplení pod střechou. V srpnu by se měla udělat elektřina, vnitřní schodiště a nová vrata, v září pak fasáda. Další dodělávky dle finančních možností.

V měsíci červnu byla provedena kolaudace stavby odkanalizování obce a ČOV, nyní je potřeba dotáhnout napojení posledních rodinných domů na tuto kanalizaci. Upozorňuji tedy ty, kteří již byli několikrát vyzváni, k vyzvednutí dokumentace, aby tak učinili co nejdříve a mohli napojení uskutečnit. Ti, kteří ještě vyzváni nebyli, pak mají dokumentaci ve stádiu zpracování a budou vyzváni ihned, jakmile nám bude doručena na úřad. Dále bude probíhat doladění majetkových vztahů, vypořádávání věcných břemen atd. Snad se nám to povede vše do konce roku, abychom už tuto akci měli ukončenou se vším všudy.

Kromě těchto uvedených akcí máme v hlavě a v přípravě i další projekty. Bohužel, jak bylo uvedeno na počátku, je nutné vše dobře zvážit.
Dana Schreierová

celý text

ostatní | 4. 8. 2020 | Autor:

Dovolená MUDr. Luboš Gebauer

V době od 17. 8. do 28. 8. MUDr. Luboš Gebauer z důvodu čerpání dovolené neordinuje
Zastupuje MUDr. Vít Skalička takto:
Pondělí 7.30 – 11.00 Velké Heraltice
Úterý 7.30 – 10.00 Dolní Životice
Středa 7.30 – 10.00 Stěbořice
Čtvrtek 7.30 – 10.00 Velké Heraltice
Pátek 7.30 – 10.00 Stěbořice
Telefon: 722 900 810
celý text

ostatní | 4. 8. 2020 | Autor:

Oznámení o provádění pravidelných odečtů vodoměrů

Na základě smlouvy uzavřené mezi naší společností Vodotech, spol. s r. o. a společností Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava a. s., dodavatelem vody z vodovodu do vaší obce, dovolujeme si vám tímto oznámit, že
v termínu 12. – 18. 8. v Neplachovicích a v termínu 19. – 20. 8. v Zadcích
budou prováděny pravidelné opisy vodoměrů zaměstnancem Vodotech, spol. s r. o., panem Hrbáčem Hynkem.

celý text

ostatní | 4. 8. 2020 | Autor:

Ekonomické dopady situace kolem COVID-19 na finanční stránku naší obce

Jak určitě mnoho z našich občanů zaznamenalo, v posledních týdnech se řeší schodek státního rozpočtu a různé kompenzace pro firmy, živnostníky, instituce i jednotlivé občany. Dle návrhu Ministerstva financí a rozhodnutím vlády bylo schváleno, že kompenzace pro OSVČ, tj. osoby samostatně výdělečně činné, půjdou přímo z vybraných daní těchto subjektů. To má přímý dopad na příjmovou stránku obcí, měst a krajů dle tzv. RUD – rozpočtového určení daní. Zatím odhadujeme podle kalkulačky Svazu měst a obcí, že naše obec přijde v letošním roce na daňových příjmech odhadem o 4 787 506 Kč. Jako kompenzaci nám vláda přislíbila bonus na každého občana Kč 1 200 Kč, což činí 1 140 000 Kč. I další příjmy naší obce plynou z výběru ostatních daní. Např. podíl na DPH tvoří nemalou část našeho rozpočtu a je téměř jisté, že i nižší výběr této daně bude mít negativní dopad. V současné chvíli to pro naši obec znamená jediné: i když máme schválený rozpočet s očekávanými daňovými příjmy ve výši 16 255 400 Kč, tak těchto příjmů rozhodně nedosáhneme. Zastupitelstvo obce se spolu s finančním výborem jednoznačně shodlo, že budeme dále usilovně pracovat na přípravě všech prioritních investičních akcí, které byly pro letošní rok stanoveny, ale před jakoukoli realizací bude znovu důkladně vše zváženo dle aktuálního finančního stavu. Ekonomická situace se mění nebývale rychle a naší povinností je v prvé řadě zajistit chod obce včetně všech dlouhodobě uzavřených závazků a námi zřizované ZŠ a MŠ. Prosíme občany o trpělivost v případě, kdyby muselo dojít ke zpoždění některých investičních akcí. Děláme vše proto, abychom tuto nelehkou situaci zvládli.

Za finanční výbor Ing. Marika Moslerová
celý text

ostatní | 30. 6. 2020 | Autor:

Informace kulturní komise

 Vítání občánků se v letošním roce uskuteční pravděpodobně až koncem měsíce září.

 Setkání jubilantů se v letošním roce bude konat v jednom termínu pro všechny, a to zřejmě v měsíci říjnu. Všichni jubilanti budou včas informováni.

Moc se všem omlouváme, ale letošní situace si to takto vyžaduje. Je to pro nás všechny nová záležitost, které se musíme podřídit. Protože chceme zachovat tyto dvě osvědčené akce, přistoupili jsme k tomuto řešení.
Už nyní se těšíme na setkání jak s našimi malými občánky, tak s těmi dříve narozenými.
Sylva Dufková
celý text

ostatní | 30. 6. 2020 | Autor:
poradenství

Sociální poradenství

provozní hodiny sociálního poradenství v naší obci celý text

ostatní | 27. 5. 2020 | Autor:

Informace finančního úřadu pro MSK

Ode dne 27. 4. do 27. 5. je na všech územních pracovištích Finančního úřadu pro MSK v úředních hodinách pondělí a středa od 8:00 do 17:00 hodin po telefonické domluvě zpřístupněn k nahlédnutí hromadný předpis čj. 1882058/20/3200-11460-803051, jímž se uvedeným daňovým subjektům nepřihlášeným k platbě daně z nemovitých věcí prostřednictvím SIPO stanovuje za nemovité věci nacházející se v obvodu územní působnosti shora uvedeného správce daně DAŇ Z NEMOVITÝCH VĚCÍ NA ROK 2020.
celý text

ostatní | 12. 5. 2020 | Autor:

Poplatek za vodné a stočné

Na základě zákona č. 256/1990 Sb. dochází s účinností od 1. 5. 2020 k přeřazení dodávek pitné vody a odvádění a čištění odpadních vod do 2. snížené sazby DPH, tedy 10 %:
Voda pitná (vodné) 41,10 Kč/m3 (bez DPH) 45,21 Kč/m3 včetně 10 % DPH
Voda odvedená (stočné) 40,51 Kč/m3 (bez DPH) 44,56 Kč/m3 včetně 10 % DPH

celý text

ostatní | 12. 5. 2020 | Autor:

Osobní asistence- příjem nových klientů

V současné době se uvolnila kapacita služby osobní asistence poskytované Centrem pro zdravotně postižené MSK, detašované pracoviště Opava. Díky uvolnění kapacity tak může organizace přijmout nové klienty.
Podrobné informace viz. příloha celý text

ostatní | 24. 4. 2020 | Autor:

Nebezpečný odpad

Sběr nebezpečného odpadu, který měl být v úterý 21.4.2020 se ruší. Do odvolání nebude probíhat sběr nebezpečného odpadu. celý text

ostatní | 14. 4. 2020 | Autor:

Nabídka na pracovní pozici: úklid

Pracoviště SSMSK Krnov, ČSA 27 A FÚ Krnov, Albrechtická 39B nabízí pracovní pozici na úklid.
Bližší informace v příloze. celý text

ostatní | 7. 4. 2020 | Autor:

Nakládání s odpady v době nouzového stavu

Jak nakládat s domovním odpadem v době ohrožení koronavirem podrobně v přiloženém letáku. celý text

ostatní | 3. 4. 2020 | Autor:

Informace Finančního úřadu pro občany

Občané, kteří jsou zvyklí podávat přiznání v papírové podobě, mohou své přiznání k dani z příjmů fyz.osob poslat poštou nebo obálku vložit do sběrného boxu umístěného na Finančním úřadu v pracovních dnech od 8.00 do 17.00.
Více v příloze. celý text

ostatní | 30. 3. 2020 | Autor:

Nouzový stav v obci Neplachovice

Blížší informace najdete v příloze. celý text

ostatní | 24. 3. 2020 | Autor:

Mimořádné opatření - prodej pro seniory

Mimořádné opatření - prodej pro seniory celý text

ostatní | 20. 3. 2020 | Autor:

Odběrové místo pro coronavirus v Krnově

Odběrové místo pro coronavirus v Krnově celý text

ostatní | 19. 3. 2020 | Autor:

Výzva pro dobrovolníky

výzva pro dobrovolníky - šití roušek celý text

ostatní | 18. 3. 2020 | Autor:

Výzva k nošení roušek a dodržování opatření v rámci koronaviru

Výzva k nošení roušek a dodržování opatření v rámci koronaviru celý text

ostatní | 18. 3. 2020 | Autor:

Vývoz septiků a žump - SmVaK

Severomoravské vodovody a kanalizace nabízejí profesionální vývoz septiků a žump. Bližší informace najdete v přiloženém informačním letáku. celý text

ostatní | 7. 2. 2020 | Autor:

Sběr vysloužilého elektrozařízení

Sběr vysloužilého elektrozařízení se uskuteční ve středu 6. a v pátek 8. listopadu vždy v době od 15 do 17 hodin před hasičskou zbrojnicí v Neplachovicích. Odevzdávat můžete vše v původním stavu, nerozebrané, a to spotřebiče, které jsou napájeny elektrickým proudem nebo bateriemi. Nebudeme odebírat elektrické bojlery a olejové radiátory.
Pokud nemůžete sami spotřebiče doručit, informujte p. Jiřího Čecha (tel. 725 438 781) nebo p. Jana Malchárka. Věci budou určitě odvezeny. Výtěžek se sběru použije Sbor dobrovolných hasičů na běžnou činnost. Jiří Čech, starosta SDH
celý text

ostatní | 31. 10. 2019 | Autor:

V Neplachovicích se střílelo

Senzacechtivý novinář by tento článek nemohl nazvat lépe. Pravdou ale je, že se na naší střelnici konal již 27. ročník populárního závodu „O pohár starostky Neplachovic“ ve střelbě libovolnou malorážkou 30 ran vleže. V sobotu 5. října objednané příznivé počasí pro střelecký sport nedorazilo. Po spoluzahájení závodu starostkou obce paní Danou Schreierovou se naplnily dvě směny střelců v kategoriích muži, ženy + junioři. Hojné zastoupení neplachovických se promítlo i ve výsledcích, neboť Pavel Tyll bral třetí místo kvalitním nástřelem 285 bodů mezi muži. Hana Vladařová se umístila na třetím místě v kategorii žen s nástřelem 277 bodů. Nezapadl ani mladý talent Tomáš Konečný čtvrtým místem mezi juniory. Celkovým vítězem i přidaného „Hec závodu“ se stal Lukáš Hanke z SSK Ostroj Opava. Děkujeme obci Neplachovice za mnoho hodnotných cen pro vítěze jednotlivých kategorií. Poděkovat musíme panu Klusákovi za zajištěné občerstvení a všem příznivcům za pomoc. Na střelnici se mezi sportovními střelci rozvinula diskuse o chystaném nesmyslném zákazu olova pro výrobu střeliva. Pokud nezvítězí zdravý rozum v komisích EU, tak nám nezbude nic jiného, než střelecký sport ukončit. Nevím, jak to vyřeší policie. Té by pak nezbylo nic jiného, než pistolemi po pachatelích házet. Přeji nejen střeleckému sportu příliv zdravého rozumu.
Pavel Vaněk, předseda AVZO

celý text

ostatní | 31. 10. 2019 | Autor:

Vážení občané

Zemědělské družstvo Hraničář Loděnice je vlastníkem panelové plochy za střediskem živočišné výroby v Neplachovicích (pozemek za Heinzkým leskem). Přes všechna upozornění tam někteří občané neustále vyvážejí svůj odpad. Objevují se tam hromady listí, natě, túje, jablka, kvas, zbytky po moštování, tráva, suť, pneu, zkrátka všechno, čeho se lidé chtějí zadarmo zbavit. To samé se objevuje na polích, se kterými sousedí zahrady našich občanů. Zemědělské družstvo stojí nemalé finanční prostředky úklidy těchto odpadů. O těchto nešvarech se neustále mluví, ale někteří občané asi pozbyli zdravého rozumu.

Další problém, který se rozmáhá v naší obci, je odkládání papírového odpadu okolo kontejneru. Dnes je doba, kdy nám zásilkové služby přivezou domů vše, nač si vzpomeneme. Nastává problém, co s obalovým materiálem. Několikrát jsme upozorňovali ve zpravodaji, že je třeba kartony rozřezat a krabice složit. Ale v kontejnerech se objevují krabice extrémně velkých rozměrů nesložené. To samé občané odkládají okolo kontejneru, protože rozřezat kartony je spousta práce. A přidat další kontejner nic nevyřeší. Málokdo si uvědomuje, že sběr tříděného odpadu je zatím zdarma, ale pokud to bude takhle pokračovat, bude muset obec přistoupit k zpoplatnění těchto služeb. Závěrem bych vám chtěl připomenout, že každý občan je zodpovědný za svůj odpad.
Dehner Jiří, místostarosta

celý text

ostatní | 31. 10. 2019 | Autor:
Železný hasič 1

Železný hasič

Sbor dobrovolných hasičů Neplachovice uspořádal v sobotu 19. října 2019 první ročník soutěže v disciplínách TFA pod názvem Železný hasič 2019. Jedná se o silově dovednostní soutěž jednotlivců. Zkratka TFA (Toughest Firefighter Alive - překlad: Nejtvrdší hasič přežívá) plně vystihuje náročnost závodu. Hasiči v plné zásahové výbavě, včetně těžké tlakové lahve izolačního dýchacího přístroje na zádech roztahují dvě hadice, bouchají těžkým kladivem do trenažéru, přeskočí či přelezou dva metry vysokou bariéru, přenáší závaží, motají hadice a na samém konci zachraňují osobu v podobě několik desítek kilogramů vážící figuríny. Jedná se o soutěž mimořádně fyzicky náročnou.
Za krásného podzimního počasí se na start závodu postavilo 18 odvážných mužů a dokonce i 5 velmi statečných žen. Každý z těchto závodníků zvládl závodní trať a vydal veškeré své síly, což bylo na každém z nich v cíli vidět. Mužská kategorie byla rozdělena na mladší do 35 let a na starší. Poděkování a respekt patří každému závodníkovi za předvedené výkony. Veškeré výsledky naleznete na níže uvedených internetových stránkách.
Hasiči z Neplachovic děkuji všem účastníkům, divákům a příznivcům za účast. Bylo to velice příjemné setkání v přátelském duchu.
Partnery akce byli:
TheBeastGym Opava - funkční trénink, cross fit, kruhový trénink
SDH Bohuslavice- zapůjčení překážek, SDH Dolní Životice- zapůjčení dýchací techniky

sdh.neplachovice.cz

celý text

ostatní | 31. 10. 2019 | Autor:
první předchozí
ze 9
poslední