Na Návsi 16
74774 Neplachovice
podatelna@neplachovice.cz
ucetni@neplachovice.cz
starostka@neplachovice.cz
pevná linka: 553 662 221
mobil starostka: 724 184 390
mobil podatelna: 724 184 391
Napojení na stokovou síť není pro občana vůbec jednoduché a levné, proto se vynasnažíme Vám to co nejvíce usnadnit. Připravili jsme pro Vás, několik informací týkajících se vybudování vlastní kanalizační přípojky. Po připojení se Vám totiž zhodnotí vlastní nemovitost a dojde k úspoře nákladů spojené s likvidací odpadních vod.
Důležitá informace je, že do kanalizační přípojky nesmí být svedeny srážkové vody ze zpevněných i nezpevněných ploch, střech, drenáží, přepady ze studen a odvodňování sklepních prostor, vypouštěny vody z bazénů, vody z mytí automobilů apod. Při dešti by totiž došlo k nárazovému zahlcení čističky velkým množstvím vody, ohrožení bakterií a vyřazení čističky z provozu. Zrovna tak nelze vypouštět do kanalizace odpad z drtičů odpadů! Každá přípojka musí být ukončena revizní šachtou na pozemku vlastníka přípojky (do 2m od hranice pozemku), která bude sloužit k čištění a pro případnou kontrolu vypouštěných vod.
Připravili jsme pro Vás nejčastějších dotazy a krátké odpovědi, dle výkladu zákona č. 274/2001 Sb. týkajících se domovních přípojek se kterými se nejčastěji setkáváme.
Nejdříve co stanoví legislativa
Každý, kdo produkuje odpadní vody, má povinnost likvidovat je v souladu s platnými právními Předpisy, kterými jsou zákon č. 254/2001 Sb., o vodách a zákon č. 274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu. Likvidace odpadní vody v prastarém septiku nebo v dávno netěsnící žumpě předpisům rozhodně neodpovídá. Výstavbou kanalizace s čistírnou odpadních vod a napojením se na tuto kanalizaci bude problém každého producenta odpadních vod vyřešen jednou pro vždy a to nejlepším možným způsobem.
Ano. Obecní úřad může v přenesené působnosti rozhodnutím uložit vlastníkům stavebního pozemku nebo staveb, na kterých vznikají nebo mohou vznikat odpadní vody, povinnost připojit se na kanalizaci v případech, kdy je to technicky a kapacitně možné. Takovou povinnost může stanovit i vlastníkovi nemovitosti, který má zajištěno nakládání s odpadními vodami prostřednictvím suché jímky – žumpy nebo domácí čistírny odpadních vod.
Pokud se někdo rozhodne, že se na kanalizaci nepřipojí, ocitne se v dosti nepříjemném postavení. Rozhodně však v takovém případě musíte počítat s kontrolami ze strany stavebního (žumpy) nebo vodoprávního (domovní ČOV ) úřadu. V případě neplnění zákonných povinností vám může být vyměřena pokuta, nebo dokonce budou opakovaně vyměřovány dosti nepříjemné pokuty. Napojením domu na kanalizaci se takovým nepříjemnostem můžete elegantně vyhnout.
Tam, kde není doposud vybudována kanalizace pro veřejnou potřebu, je možno odpadní vody likvidovat akumulací v žumpách s následným vývozem na čistírnu odpadních vod. Žumpy se nesmějí opatřovat odtokem a přelivem a musí být vodotěsné! Všechny přiváděné a shromážděné odpadní vody musí být ze žumpy vybírány a hygienicky nezávadně zneškodňovány. Žumpy musí být v pravidelných intervalech, dle jejich kapacity, vyprazdňovány a o vyvážení musí být vedena evidence. Odpadní vody ze žump není dovoleno vypouštět ani ve zředěném stavu do dešťové kanalizace. Vypouštění odpadních vod bez povolení je nelegální. Je nutné však upozornit, že Evropská legislativa se neustále zpřísňuje se zaměřením na ochranu životního prostředí. Je tedy možné, že alternativní likvidace odpadních vod v místě dostupné veřejné kanalizační sítě již nebude do budoucna možná.
Fyzická osoba, která vypouští odpadní vody do vod povrchových nebo podzemních, popřípadě do kanalizace, v rozporu s vodním zákonem se dopouští přestupku dle § 34 zák. č. 200/1990 Sb. o přestupcích. Za takové protiprávní jednání může být vodoprávním úřadem udělena pokuta až do výše 50 000 Kč.
Ano. Státní dozor nad způsobem likvidace odpadních vod provádí místně příslušné vodoprávní a stavební úřady. Na našem území je to Magistrát města Opavy. Po dokončení realizace kanalizačního řadu v příslušných lokalitách obce budou prováděny těmito odbory kontrolní prohlídky stavebně technického stavu funkčně zachovaných žump na vyvážení u jednotlivých nemovitostí, včetně způsobu likvidace splaškových vod.
Ano. Kanalizační přípojky lze umisťovat na základě územního souhlasu, který vydává příslušný stavební úřad – Magistrát města Opavy.
Ano. Vyřídit si příslušná povolení je povinností vlastníka nemovitostí před zahájením stavebních prací. Obec Neplachovice toto povolení za vlastníky zajistí.
Už víte, že kanalizační přípojka je stavbou, která podléhá vydání územního souhlasu. Zajištění projektu a územního souhlasu na kanalizační přípojku zajistí na základě plné moci od vlastníků bezúplatně Obec Neplachovice ve spolupráci s projektantem Ing. Kamilem Kořistkou. Vlastník/vlastníci připojované nemovitosti uzavřou s obcí Neplachovice „Smlouvu o právu umístit, provést a užívat stavbu (smlouva upravuje vzájemné vztahy v souvislosti s napojením soukromé kanalizační přípojky na veřejnou kanalizaci). Následně proběhne zaměření situace (místní šetření) na pozemku, kde Vám zkušený projektant poradí, jak nejlépe vyřešit připojení. Po té dojde ke zpracování projektové dokumentace a vyřízení územního souhlasu. Po vydání územního souhlasu bude projekt na kanalizační přípojky na soukromých pozemcích předán vlastníkům na základě „Darovací smlouvy k dokumentaci kanalizační přípojky“.
Náklady na vybudování kanalizační přípojky jsou na vlastníkovi připojované nemovitosti. Přípojku zřizuje na své náklady vlastník připojované nemovitosti.
Vlastníkem kanalizační přípojky je ten, kdo na své náklady přípojku vybudoval (vlastník). Opravy a údržbu kanalizačních přípojek uložených v pozemcích, které tvoří veřejné prostranství, zajišťuje provozovatel ze svých provozních nákladů. V ostatních případech zajišťuje opravu a údržbu na své náklady vlastník připojené nemovitosti.
Mimo již výše uvedených legislativních důvodů a pozitivního dopadu na životní prostředí se jedná zejména o tyto důvody:
Při dodatečném připojení na veřejnou kanalizaci mimo termínu realizace stavby (po jejím dokončení) hradí znečišťovatel při výstavbě kanalizační přípojky veškeré náklady v plném rozsahu z vlastních zdrojů, včetně povrchových úprav a asfaltů. Rovněž sám a na vlastní náklady si zajistí projektovou dokumentaci, vyjádření správců sítí, souhlas vlastníka popř. provozovatele kanalizace a zajistí si příslušné povolení stavebního úřadu.
Vlastník kanalizační přípojky je povinen umožnit přístup ke kanalizaci osobám, které jsou oprávněny provádět kontrolu kvalitního a plynulého provozování kanalizace a jejího technického stavu, nebo činit jiná nezbytná opatření k zajištění plnění povinností stanovených zákonem č. 274/2001 Sb. a dalšími zákony.
Připojení objektu na kanalizační řád může být provedeno až po uvedení hlavní kanalizační stoky včetně ČOV do provozu.